'Pinkl-bal' đakovačkih Švaba

  .    

U subotu, 22. svibnja 2010. godine su đakovačke Švabe održale druženje za svoje članove pod nazivom: 'Pinkl-bal', po uzoru na naše stare.
I prije, dok su naše Omame i Otate bili mladi, postojala je potreba, kao uostalom i uvijek do sada, za druženjem i veseljem. Bilo je raznih prigoda i prilika za to, od zabava koje su organizirali vatrogasci, ili neki športski klub, pa do svatovskih ili obiteljskih svečanosti i okupljanja.
Jedan od oblika zabave i druženja je i zabava pod nazivom 'pinkl-bal', koji se u pravilu održavao u zimu, u pred korizmeno vrijeme, kad zbog hladnoće i napadalog snijega nije bilo posla u polju, kad je slobodnog vremena bilo puno više nego u drugim dijelovima godine. To je bila prilika kada su se vlasnice pinkla mogle pohvaliti svojim umijećem i sposobnošću u pripremi jela i raznih slastica, te primjerenim uređenjem košare samo za tu priliku. Naravno, bilo je tu i dobre kapljice. Uz odgovarajuću glazbu, najčešće limenu glazbu mjesnog vatrogasnog društva, uz polke i valcere, kao i šale i doskočice vrijeme je brzo prolazilo.
Bilo je tu i prigodne tombole gdje su zgoditke donosili sami sudionici zabave, a vrijednost dobitka i nije bila toliko bitna, važnije od toga je bilo tko će što dobiti, i kako se zabaviti. Birao se i 'najveseliji' stol, 'najljepši' pinkl, naj… ovisno o mašti organizatora, a neizostavan je bio i 'ples srdaca'.
Eto, tako otprilike je bilo i te večeri u Đakovu. Družili smo se, plesali smo, bilo je lijepih i bogatih, maštovito uređenih pinklova, bila je i tombola, pa nije ni čudo što nam je vrijeme u ugodnom društvu i okruženju uz valcere i polke brzo prošlo.
Rastali smo se dogovorivši se da ćemo 'pinkl-bal' ponoviti i dogodine, ali ćemo nastojati to naše druženje održati u pred korizmeno vrijeme i podijeliti ga s članovima ostalih ogranaka našeg DG-a!
Osim članova Ogranaka zabavi su prisustvovali i predstavnici Njemačke zajednice iz Osijeka.
Kako to uvijek i činimo, o održanom 'pinkl-balu' obavijestili smo i medije, tako da je cijela Đakovština 'čula' za naš bal.

       
       

Tajnik Ogranaka Đakovo
Vilim Haas


 

 

 

NASLOVNICA