24. travnja 2010. godine đakovačke Švabe održale su svoju Izvještajnu godišnju skupštinu u prostorijama KUD-a „SKLAD“ u Đakovu. Skupštini su bili nazočni osim članova Ogranka i gosti, gospodin Zorislav Schönberger, predsjednik Njemačke zajednice–Zemaljske udruge Podunavskih Švaba u Hrvatskoj, iz Osijeka, i gospodin Slavko Troha, predsjednik KUDA „SKLAD“. Ostali pozvani gosti su uz želje za što uspješniji rad Skupštine, svoj nedolazak opravdali ranije preuzetim obvezama.
Nakon pozdravne riječi sudionicima Skupštine, i minutom šutnje za sve one naše članove koji su nas zauvijek napustili, predsjednik Ogranka Đakovo, Matej Niderle predložio je Dnevni red, koji je i usvojen.
Po izboru Radnog predsjedništva tajnik Ogranka, gosp. Vilim Haas podnio je izvješće o radu Ogranka u prošloj, 2009-oj godini:
Bio je to sažeti prikaz svih naših aktivnosti, počevši od po sedmi puta održanog kviza pod nazivom 'DEUTSCHLAND' za srednjoškolce našeg grada i županije, na koji smo vrlo ponosni, a kojeg organiziramo i realiziramo uz pomoć naše Centrale, Odjela za društvene djelatnosti grada Đakova, škole stranih jezika 'Memoria' iz Đakova te nezaobilaznih i nezamjenjivih profesorica njemačkog jezika srednje strukovne škole „Braće Radića“ također iz Đakova koje svojim radom doprinose kvaliteti i renomeu samoga kviza.
U tom je izvješću bilo i riječi o sudjelovanju naših članova u svim aktivnostima koje organizira naša Centrala, druženjima na izletima članova Ogranaka u bližoj ili daljoj okolici Đakova, koje organizira Izvršni odbor našeg Ogranka, kao i o našem prisustvovanju u gotovo svim ostalim kulturnim događajima koji se tiču društvenog života našeg grada Đakova i u kojima pronalazimo svoj interes.
Ne bez ponosa ističemo i to, da su naša četiri člana (Matej Niderle, Franjo Lauber, Tomo Schwäller i Vilim Haas) članovi Županijskog vijeća nacionalnih manjina, te da je naš predsjednik Ogranka, gospodin Matej Niderle ujedno i dopredsjednik tog istog Vijeća.
Brinemo se na primjeren način i o održavanja logoraškog groblja u Krndiji, u smislu polaganja vijenca i paljenja svijeća kod tamošnjeg spomenika podignutog u znak sjećanja i poštovanja prema našim zemljacima koji su tamo ni krivi ni dužni ostavili svoje živote, a da bi oni koji su ipak te strahote preživjeli na kraju bili protjerani. Prisutni smo u Krndiji i na blagdane, na sv. Misama kada se zajedno s ostalim 'krndijašima', bivšim i sadašnjim, prisjetimo kako patnji, tako i zasluga pripadnika naše nac. manjine koji su tu ostavili neizbrisivi trag.
Spomenuto je također i nastojanje našeg Ogranka da se na primjeren i adekvatan način zbrinu na mjesnim grobljima Đakovštine oni švapski spomenici o kojima se iz ovih ili onih razloga nitko ne brine. To je težak i zahtjevan posao, no nastojat ćemo to učiniti zajedno sa svim onim ljudima koji su nam spremni pomoći, prvenstveno naša Centrala i čelni ljudi mjesta u kojima se ta groblja nalaze.
Pohvalili smo se i s našim Internet-stranicama ( vdg.hr-w.biz) na kojima nastojimo prikazati sve aktivnosti našeg Ogranka, kako bismo na taj način pridonijeli boljoj informiranosti okoline o nama Švabama, pa time stekli i više simpatija i razumijevanja za naš rad.
O planu rada Ogranka za 2010. godinu govorio je predsjednik Ogranka gosp. Matej Niderle, te naglasio kako ćemo i u buduće organizirati naš, sada već tradicionalni kviz 'DEUTSCHLAND', druženja naših članova na izletima, organizirati 'pinkl-bal' po uzoru kako su to radili naši stari, nastojati biti prisutni u svim kulturnim događajima u našem gradu, te organizirati 'Božićni koncert' u našoj samostanskoj crkvi. Aktivno ćemo sudjelovati i u organiziranim aktivnostima naše Centrale, posjećivati stare i bolesne članove naše zajednice, voditi brigu logoraškom groblju u Krndiji, raditi na očuvanju nadgrobnih spomenika u okolnim mjestima, redovito održavati sjednice Izvršnog odbora, i pokraj suradnje s ostalim Ograncima našeg DG-a nastojati povećati broj članova našeg Ogranka, i to naročito povećanjem broja mlađih članova koji bi svojim trudom i novim idejama, naravno uz pomoć nas starijih, pridonijeli boljitku kako našem Ogranku, tako i cijelom našem DG-u.
Istaknuli smo također i vrlo uspješnu suradnju našeg Ogranka s odjelom za Društvene djelatnosti grada Đakova, te razumijevanje časnih sestara Svetoga križa, našeg župnika vlč Tomislava Ćorluke i punitovačkog, odnosno krndijaškog župnika, Đurice Pardona za sve naše aktivnosti.
Na kraju, nismo mogli a da se ne pohvalimo da naš Ogranak ima 125 članova, u odnosu na prošlu godinu ima nas 9 više, a prosječna starost člana našeg Ogranka na današnji dan (24. travanj 2010. godine) je: 53 godine, 6 mjeseci i 28 dana!
Po završetku 'službenog' dijela Skupštine imali smo priliku vidjeti i sekciju KUD-a „SKLAD“, pod nazivom „STARI FIJAKER“ koja nam je na vrlo lijep i prikladan načina prikazala nekoliko starogradskih plesova koje su izveli u originalnim nošnjama onoga vremena.
I tako, bogatiji za jedan lijep kulturni događaj te pozivom predsjednika KUD-a, gospodina Slavka Trohe da se i mi aktivno uključimo u rad njihovih pojedinih sekcija nastavljeno je druženje 'Skladovaca' i nas Švaba uz glazbu i ples. |